Kuscular Eko-Bahçe

Yer: Kuşçular/Urla/İZMİR | Alan: 1.200m² | Mart 2016

İş tanımı: Peyzaj Tasarım, 3 Boyut, Peyzaj Uygulama

Eko Bahçe Hakkında (Kurakçıl, permakültürel, ekolojik, şifalı)

Bahçe genelinde su isteği az ve kuraklığa dayanıklı bitki türlerine yer verilmiştir. Kullanılan çalı ve otsu grubu bitkilerin %90'ı; mutfakta tüketime uygun aromatik bitkiler, tıbbi nitelikte şifalı bitkiler'den oluşmaktadır (Biberiye, lavanta, mercanköşk, limon otu, kekik, nane, Aloe vera ve benzeri türler). Mevcut meyve ağaçları korunarak ilave çeşitli meyve ağaçlarına ve geniş bir sebze bahçesine yer verilmiştir.

Yer örtücü olarak Trifolium repens (Ak üçgül, bodur yonca) tercih edilerek çim sahalara oranla daha az bakım ve az su ihtiyacı sağlanmıştır. Ayrıca Trifolium repens toprak iyileştirici özelliği ile alanda organik içeriği arttırmaktadır ve ak üçgül çiçekleri antiseptik, iltihap önleyici, ishal dindirici gibi tıbbi niteliklere de sahiptir.

Sebze bahçesinde ve eko-bahçe genelinde kullanılmak üzere kompost gübre alanına yer verilmiştir. Ayrıca yer örtücü olarak tercih edilen mera bitkisi niteliğindeki ak üçgül biçilerek bir kısım kompostta kullanılırken, yem bitkisinin büyük kısmı hayvan besicileri ile hayvansal gübre takası yapılmaktadır. Bu ve benzeri özellikleri Eko-bahçe; ekolojik karakterinin yanı sıra ekonomik sürdürülebilirliğe de sahip bir bahçedir.

UYGULAMA FOTOĞRAFLARI


PROJE GÖRSELLERİ

Bu kategoriden diğerleri: « Green Life Villa Manisa »
yukarı çık