Otomatik Sulama Sistemi

Otomatik Bahçe Sulama Sistemi
OTOMATİK SULAMA SİSTEMİ NEDİR?

Bahçe Sulama sistemi yeşil alanlar için temel ve en önemli ihtiyaçtır. Otomatik sulama sistemi bize programlı ve bahçenin ihtiyacı kadar sulama yapma imkanı tanıyan otomasyon sistemleridir. Sulama suyundan %30-35 civarı tasarruf sağlar.


OTOMATİK SULAMA SİSTEMİ PROJESİ

Bahçenizin ölçüleri, dikilecek bitkiler, çim alan sınırları ve su kaynağınızın durumu tespit edilmektedir. Bunun ardından bahçenize özel otomatik sulama sistemi projesi hazırlanarak uygulama maaliyeti çıkarılır. Mühendis ve peyzaj mimarlarımız tarafından hazırlanan otomatik sulama projesi sayesinde en verimli sulama sistemi uygulamaları yapılmaktadır.


OTOMATİK SULAMA SİSTEMLERİ ÇEŞİTLERİ
  • Damlama sulama yöntemi; çalı ve ağaç sulamasında tercih edilir. Doğrudan bitkinin köklerine uygun miktardaki suyun ulaşmasını sağlar. Bitkisel alan dışındaki toprakta yabancı otların çıkmasını ve büyümelerini engeller. Bitki çeşidine göre belirlenen yoğunlukta sulama yapma imkanı verir.
  • Yağmurlama çim sulama yöntemi; yağmurlama başlıklarının araziye belli aralıklarla yerleştirilmesi ve basınç yardımı ile ince damlacıklar halinde çim alanların sulanması yöntemidir. Yağmur taneleri gibi arazi yüzeyine püskürtülür.

Otomatik sulama sistemleri; akıllı ev sistemlerine entegre edilerek otomatik açılıp kapanabilen bir düzenekle kontrolü kendinde tutma özelliği vardır. Hiçbir müdahaleye gerek kalmadan sulamaları gercekleştirmektedir. Aynı zamanda kendi kontrol paneli sayesinde elektrik bulunmayan alanlarda dahil otomatik sulama yapma imkanı verir.


OTOMATİK SULAMA SİSTEMLERİNİN ÖNEMİ

Otomatik sulama sistemleri bazen iklim şartlarından bazen su kaynaklarının yetersizliğinden dolayı ortaya çıkmıştır. Küresel ısınma; sulama suyu kullanımında önemli bir etmen olmuştur. Nufüsların artması gıda ihtiyaçları ve buna bağlı olarak çiftçilerin üretimlerini arttırma isteği sulamanın önemini bir kat daha üste çıkarmıştır.  Otomatik sulama sistemleri;topraktan en verimli ve tasarruflu faydalanmayı sağlar.

Ayrıca otomatik sulama sistemleri ile özellikle çim alanlar için önemli olan "homojen-eşit sulama" mümkün olmaktadır.


SULAMA SİSTEMİ FİYATI ve MALİYETİ

Bahçenizin büyüklüğüne, çim/bitki yoğunluğuna ve sulama suyu çıkış gücüne (mevcut basınç) bağlı olarak otomatik sulama sistemi fiyatı değişkenlik göstermektedir. İnce uzun bahçelerde sulama sistemi maaliyet daha yüksek olurken, eşit oranda genişlik ve uzunluğa sahip bahçelerde kurulum maliyetleri azalmaktadır.

Otomatik bahçe sulama sistemleri su, elektrik ve emek tasarrufu sağlayar. Böylece uzun vadede otomatik sulama sistemi fiyatı kendini ödemiş olacaktır. Hem ekonomik hem de ekolojik bakımdan fayda sağlamak için doğru planlanan otomatik sulama sistemleri kurgulanmalıdır.