MADEN ONARIMI ve REHABILITASYON

Çeşitli alan kullanımlarından ve endüstriyel faaliyetlerden dolayı tahrip edilmiş bir alanı çevresel açıdan sağlıklı hale getirmek, doğal yaşam alanlarının ve kaynakların sürdürülebilirliği için zorunludur. Bu doğrultuda Odak Peyzaj Tasarım, disiplinler arası iş birliği ile madencilik öncesi, işletme ve sonrasını kapsayan doğa onarım çalışmaları yürütmektedir.

Rekültivasyon, reklamasyon, restorasyon, rehabilitasyon, revejetasyon gibi farklı kavram ve iş tanımlarının ana hedefini “Doğa Onarımı” oluşturmaktadır. Doğa onarımı ve ıslah çalışmaları; bir alana verimlilik, ekolojik, ekonomik ve estetik değerlerinin tekrar kazandırılmasını amaçlayan çalışmaların bütünüdür.

Onarım ve ıslah çalışmaları, biyoçeşitliliğin yeniden sağlanmasını sağlarken aynı zamanda kamu yararına alan kullanım planlamaları oluşturulabilmektedir. 

HABER: MADEN OCAGI ONARIMI ve REHABİLİTASYONU KONULU PROJE YARIŞMASINDA TÜRKİYE BİRİNCİLİĞİ KAZANDIK.

İşlevini tamamlamış maden ocaklarının rehabilitasyonu ve biyoçeşitliliğin arttırılması konulu uluslararası QUARRY LIFE AWARD yarışmasında NATURAL LIFE CAMPUS isimli maden rehabilitasyon projesi ile ulusal birinciliğe laik görüldük.

AKÇANSA ve uluslararası iştiraki HEIDELBERG CEMENT firmalarının organize ettiği yarışmada, onarım ve rehabilitasyon projemiz Türkiye'de ilk olacak nitelikte sosyal, ekonomik ve ekolojik sürdürülebilirliğe sahip bir kampüs olarak planlanmıştır.

Natural Life Campus isimli projenin detayları için www.nlcampus.com adresini ziyaret edebilirsiniz.